Description : 55 60 67 78 91 108 ? a) 125 b) 121 c) 127 d) 89 e) None of these
Last Answer : 55 + 5 = 60 60 + 7 = 67 67 + 11 = 78 78 + 13 = 91 91 + 17 = 108+108 + 19 = 127 Answer: c)
Description : At what height must top rails be fitted above working platform? a. Between 90 cm (35 inches) and 110 cm (43 inches) b. Between 100 cm (39 inches) and 120 cm (47 inches) c. Between 95 cm (38 inches) and 115 cm ( 45 inches) d. Between 105 cm (41 inches)and 125 cm (49 inches)
Last Answer : c. Between 95 cm (38 inches) and 115 cm ( 45 inches)
Description : 1:1, 8:4, 9:27, 64:16, 25:125, ?:?, 49:343, a) 36:316 b) 216:36 c) 316:16 d) 32:316 e) None of these
Last Answer : Its alternatively ratio of n2 and n3 Now, after 25:125, it would be 63 : 62 216:36 Answer: b)
Description : 501/58 * 291/101 ÷ 31/155 = ? a) 140 b) 125 c) 95 d) 85 e) 110
Last Answer : Answer: b)
Description : How many Constitutional Amendments to the Constitution of India have been made so far? (1) (1) 122 (2) (2) 121 (3) 120 (4) 119
Last Answer : (1) 122 Explanation: President Pranab Mukherjee, in September 2016, gave assent to the Constitution 122nd Amendment Bill, 2014 that is also known as Goods and Services Tax Bill. It will enter into the ... Bill, 2016. So the total number of amendments made in the Indian constitution so far is 101.
Description : You have an IP host address of 201.222.5.121 and a subnet mask of 255.255.255.248. What is the broadcast address? * 201.222.5.127 * 201.222.5.120 * 201.222.5.121 * 201.222.5.122
Last Answer : Correct answer: A The easiest way to calculate this is to subtract 255.255.255.248 (subnet mask) from 255.255.255.255, this equals 7. Convert the address 201.222.5.121 to binary- ... mask 255.255.255.248 to binary-11111111 11111111 11111111 11111000. AND them together to get: 11001001 1101111
Description : 4725,1050,300,120,80,? 1 : 40 2 : 160 3 : 120 4 : 110 5 : 60
Last Answer : Answer-2 (160) Explanation- 4725 / 4.5=1050 1050/3.5=300 300/2.5=120 120/1.5=80 80/0.5=160
Description : Reshma purchased 120 chairs at price of Rs. 110 per chair. He sold 30 chairsat a profit of Rs. 12 per chair and 75 chairs at profit of Rs. 14 per chairs. The remaining chairs were sold at a loss of Rs. 7 per chairs ... the average profit per table? A. Rs 10.56 B. Rs 10.87 C. Rs 12.123 D. Rs 12.67
Last Answer : Answer – B (Rs 10.875) Explanation – Total C.P = Rs. (120 x 110) =Rs. 13200. Total S.P = Rs.[(30 x 110 + 30 x 12) + (75 x 110 + 75 x 14) + (15 x 110 – 15 x 7) =Rs..14505 Average profit = Rs. (14505 – 13200) /120 = Rs. 1305/120= 10.875
Description : The heights of 7 students are given below (in cm) : 120, 126, 132.41, 121.52, 120.35, 132, 125. Find the median height of the students.
Last Answer : The heights of 7 students are given below (in cm) : 120, 126, 132.41, 121.52, 120.35, 132, 125. Find the median height of the students.
Description : 19 + (12 ÷ 4 × (240 × 1 ÷ 180)) × 6 ÷ (101 + 98 ÷ 7 - 113) – (7 ÷ 2 + 14 – 3.5 – 9 × 8.5) × 4 a) 201 b) 241 c) -241 d) -281 e) 281
Last Answer : 240 1 180 = 4/3 12 4 (240 1 180) = 3 (4/3) = 4 101 + 98 7 - 113 = 101 + 14 - 113 = 2 19 + (12 4 (240 1 180)) 6 (101 + 98 7 - 113) = 19 + 4 6 2 = 19 + 4 3 = 31 7 2 ... 180)) 6 (101 + 98 7 - 113) - (7 2 + 14 - 3.5 - 9 8.5) 4 = 31 - (-250) = 281 Answer: e)
Description : 1/9, 4/9, 1 7/9, 7 1/9, 28 4/9, ? a) 112(1/9) b) 113(7/9) c) 115(4/9) d) 140(5/9) e) 142(2/9)
Last Answer : The pattern is 1/9,4/9,16/9,64/9,256/9,1024/9. 1024/9 = 113 7/9 Answer: b)
Description : 3 ? 113 673 3361 13441 40321 a) 13 b) 14 c) 15 d) 16 e) 17
Last Answer : The series is: 3 × 8 – 7 = 17; 17 × 7 – 6 = 113; 113 × 6 – 5 = 673; 673 × 5 – 4 = 3361; 3361 × 4 – 3 = 13441; 13441 × 3 – 2 = 40321 Answer: e)
Description : 13, 15, 22, 50, 113, ? a) 239 b) 272 c) 287 d) 296 e) 306
Last Answer : Answer: a)
Description : (138)2 + (511)2 – (132)2 = (85)2 + ? a) 410416 b) 255516 c) 265918 d) 345622 e) 546056
Last Answer : (138)2 + (511)2 – (132)2 = (85)2 + ? Sol: 19044 + 261121 – 17424 = 7225 + ? 19044 + 261121 – 17424 – 7225 = ? ? = 255516 Answer: b)
Description : (1675÷5) + (5328÷12) * (8430÷15) = ?2 – 235 a) 152 b) 138 c) 158 d) 142 e) None of these
Last Answer : 335+444*56 = 24864+335 = 25199 – 235 = 24964 158*158 = 24964 Answer: c)
Description : 12833 + 133 % of 1655 -7/5 of 3533 (1)9000 (2)10000 (3)10500 (4)11000 (5) 9500
Last Answer : 2)10000
Description : Limiting moment of resistance of a singly reinforced section for mild steel is [ A ] Mu = 0.133 fck bd2 [ B ] Mu = 0.138 fck bd2 [ C ] Mu = 0.148 fck bd2 [ D ] Mu = 0.153 fck bd2
Last Answer : [ C ] Mu = 0.148 fck bd2
Description : 97,122,?,307,503,792 a) 171 b) 158 c) 186 d) 203 e) 178
Last Answer : Answer: c)
Description : Nithish bought two purses which together cost him Rs.440. He sold one of the purse at a loss of 20% and the other one at a gain of 40%. The selling price of both purse are same. Then find out the cost price of both ... Rs.140 and Rs.300 c) Rs.170 and Rs.270 d) Rs.160 and Rs.280 e) None of the Above
Last Answer : 80/100 * x = 140/100 * y x = 7/4y x + y = 440 7/4 y + y = 440 y = 160 ; x = 280 Answer: d)
Description : Two stations X and Y are 170 km apart on a straight line. One train starts from X at 6 a.m. and travels towards Y at 25 kmph. Another train starts from Y at 8 a.m. and travels towards X at a speed of 35 kmph. At what time will they meet? a) 11. 30 a.m b) 10.30 a.m c) 11 a.m d) 9 a.m e) 10 am
Last Answer : e Suppose they meet z hours after 6 a.m. Distance covered by X in z hours = 25× z km. Distance covered by Y in (z - 2) hours = 35(z - 2) km. Therefore 25z + 35(z- 2) = 170 60z = 240 x = 4. So, they meet at 10 a.m.
Description : A box contains 15bolts of which 5 are defective. If 5 bolts are selected at random from the box, what is the probability that at least one of them is defective? a) 91/143 b) 101/143 c) 111/143 d) 121/143 e) 131/143
Last Answer : Probability that at least one is defective = 1 – probability that none is defective Probability that none is defective = 10C5 / 15C5 = 12/143 Required Probability = 1-12/143 = 131/143 Answer: e)
Description : Shweta deposits a certain amount on 1st January and 1st July (Same amount on both days) in a bank that offers 5% compound interest, compounded half-yearly. Shweta gains interest of Rs.121 at the end of the year. How much money did Shweta deposit? a) 1200 b) 1300 c) 1400 d) 1500 e) 1600
Last Answer : Let the amount be P Half yearly rate = 5/2 = 2.5% For the deposit on January, Amount = P (1 + 2.5 / 100)2 For the deposit on July, Amount = P (1 + 2.5 /100) We can solve the question by ... Amount in July = 1600 1.025 = 1640 So total interest = 81 + 40 = 121 Required answer is 1600 Answer: e)
Description : What is the ratio between money spent by company Q on tax and money spent by P on salary? a) 23:121 b) 33:144 c) 47:144 d) 144:157 e) None of these
Last Answer : e) None of these
Description : (331/30)+( 661/60) +(704/11) -35.013 + 36.026 =? a) 69 b) 67 c) 83 d) 89 e) 85
Last Answer : ?=331/30 + 661/60 + 704/11 – 35.013 + 36.026 =11 + 11 + 64 -1.013 =86-1 ≈ 85 Answer: e)
Description : Which Article mentioned that the Supreme Court of india is the highest Judicial authority of the Nation a) Art-121 b) Art-122 c) Art-123 d) Art-124
Last Answer : d) Art-124
Description : What is the free space loss, in dB, between two microwave parabolic antennas 38.0 kilometer apart operating at 7.0 GHz? A. 145.6 dB B. 138.5 dB C. 135.5 dB D. 140.89 dB
Last Answer : D. 140.89 dB
Description : All the words of OLIVE are arranged in dictionary order. Find the position of the word LIVEO. a) 49 b) 55 c) 57 d) 59 e) 61
Last Answer : words starting with E = 4! = 24 words starting with I = 4! = 24 words starting with LE = 3! = 6 words starting with LIE = 2! = 2, LIO = 2! = 2 the first word with starting with LIV will be LIVEO so rank = 24 + 24 + 6 + 2 + 2 + 1 = 59 Answer: d)
Description : 23.98 × 62.49 × 12.03 = ? × 29.97 a) 500 b) 600 c) 900 d) 450 e) 750
Last Answer : 24× 62.5× 12 = ? × 30 24× 750 = ? × 30 ? = (24× 750) / 30 = 600 Answer: b)
Description : 15 17 32 49 81 130 ? a) 179 b) 211 c) 194 d) 226 e) None of these
Last Answer : 15 + 17 = 32 17 + 32 = 49 32 + 49 = 81 49 + 81 = 130 81 + 130 = 211 Answer: b)
Description : 49/55 of 365/517 of 5111 = ? (Take 4 digits after the decimal point) a) 3015.6001 b) 3148.8123 c) 3214.2379 d) 3348.6179 e) 3358.6279
Last Answer : 49/55 of 365/517 of 5111 = ? Sol: 0.8909 x 0.7059 x 5111 = ? 0.62888631 x 5111 =? ? = 3214.2379 Answer: c)
Description : √(4.9 − 0.49) = ? a) 10.42 b) 5.84 c) 12.84 d) 2.1 e) None of these
Last Answer : Answer: d)
Description : 3 9 15 ? 35 49 a) 25 b) 30 c) 24 d) 20 e) None of these
Description : The average of 11 results is 50. If the average of first 6 results is 49 and that of last 6is 52, find the sixth result? A.55 B.56 C.65 D.62 E.None of these
Last Answer : Answer – B (56) Explanation – The total of 11 results = 11 x 50 = 550 The total of first 6 results = 6 x 49 = 294 The total of last 6 results = 6 x 52 = 312 The sixth result is common to both: Sixth result = 294 + 312 – 550 = 56
Description : . What is the ratio of the total investment in Metals to that in Machinery? a) 135 : 302 b) 24 : 49 c) 2 : 4 d) 197 : 226 e) 123 : 233
Last Answer : d) 197 : 226
Description : The LCM of two numbers is 45 times their HCF. If one of the numbers is 125 and the sum of HCF and LCM is 1150, then the other number is? a) 100 b) 125 c) 250 d) 225 e) 180
Last Answer : LCM = 45× HCF LCM + HCF = 46× HCF = 1150 HCF = 25, LCM =1125. product of 2 numbers = LCM×HCF required number = (25× 1125) / 125 = 225. Answer: d)
Description : 1 15 16 31 47 78 125 ? a) 172 b) 203 c) 139 d) 167 e) None of these
Last Answer : 15 + 1 = 16 15 + 16 = 31 16 + 31 = 47 31 + 47 = 78 47 + 78 = 125 78 + 125 = 203 Answer: b)
Description : 1 ? 27 64 125 a) 14 b) 4 c) 9 d) 8 e) None of these
Description : 15 17 21 29 45 77 ? a) 109 b) 125 c) 141 d) 173 e) None of these
Last Answer : 15 + 2 = 17 17 + 4 = 21 21 + 8 = 29 29 + 16 = 45 45 + 32 = 77 77 + 64 = 141 Answer: c)
Description : 520, 130, 32.5, 8.125, 2.03125,? a) 0.5087125 b) 0.5071875 c) 0.5012875 d) 0.5028125 e) 0.5078125
Last Answer : The series is a geometric progression with common ratio 1/4 Hence the next term is 2.03125/4=0.5078125 Answer: e)
Description : 185% of 400 + 35% of 240 = ?% of 1648 a) 85 b) 75 c) 125 d) 50 e) None of these
Last Answer : 740 + 84 = 16.48 × ? 824 = 16.48 × ? ? = 50 Answer: d)
Description : A train 125 m long passes a man, running at 5 kmph in the same direction in which the train is going, in 10 seconds. The speed of the train is: A.35 km/hr B.50 km/hr C.48 km/hr D.55 km/hr E.None of these
Last Answer : Answer – B (50 km/hr) Explanation – Let speed be S Relative speed = total lengths/time [ in this case man length is neglible compare to train so neglected] (S – 5) x 5/18 = 125 /10 S- 5 = (125/10)x(18/5) S-5 = 45 S=50 km/hr
Description : The average domestic investment in the year 2011 is what percent of the average investment in Transport during the given four years? a) 201% b) 65.34% c) 125.45% d) 147.97% e) 167.23%
Last Answer : b) 65.34%
Description : On an IQ test consisting of 250 questions, Jasvinder answered 40% of the first 125 questions correctly. What per cent of the other 125 questions does he need to answer correctly for his grade on the entire exam to be 60%? (a) 75% (b) 80% (c) 60% (d) Cannot be determined (e) None of these
Last Answer : (b) 80%
Description : A composite flat wall of a furnace is made of two materials 'A' and 'B'. The thermal conductivity of 'A' is twice of that of material 'B', while the thickness of layer of 'A' is half that of B. If the temperature ... drop (in °K) across the layer of material 'A' is (A) 125 (B) 133 (C) 150 (D) 160
Last Answer : (D) 160
Description : 19/14 x 12/72 x 18/29 x 767 = ? (Take 2 digits after the decimal point) a) 110.69 b) 118.78 c) 111.56 d) None e) 108.98
Last Answer : 19/14 x 12/72 x 18/29 x 767 =? Sol: 1.35 x 0.16 x 0.62 x 767 = ? 102.71 = ? Answer: d)
Description : Two trains starting at the same time from two stations 200 km apart and going in opposite directions cross each other at a distance of 110 km from one of the stations. What is the ratio of their speeds? A.9 : 28 B.11 : 9 C.11 : 8 D.9 : 22 E.None of these
Last Answer : Answer – B (11 : 9) Explanation – In the same time, they cover 110 km and 90 km respectively.Ratio of their speeds = 110 : 90 = 11 : 9
Description : What is the median of 112 145 146 165 163 141 112 134 113 114 125.?
Last Answer : The median is 134.
Description : A 53-year-old man presented with hypertension of 150/110 mmHg. He is generally asymptomatic and has no previous medical history of note. He is a smoker of 5 cigarettes daily and drinks ... Adrenocortical adenoma 2) Bartter's syndrome 3) Liddle's syndrome 4) Liquorice ingestion 5) Pheochromocytoma
Last Answer : Answers-1 This patient is most likely to have Conn's syndrome as reflected by the hypokalaemic hypertension. Liquorice ingestion or Liddle's syndrome are again possible causes of ... hypertension (often diastolic hypertension), muscular weakness, paresthesias, headache, polyuria, and polydipsia."
Description : 5, 13, 29, 61, 125, 253, _____ 1 : 512 2 : 521 3 : 509 4 : 552 5 : None of these
Last Answer : Answer-3(509) Explanation5 x2 +3 =13 13×2 +3=29 29×2+3=61 and so on..
Description : A trader wants to sell a watch at 25% profit. If its cost price was Rs.x more, an extra profit of Rs.50 would be made on it. find x(in Rs.) a)100 b)125 c)150 d)200
Last Answer : d)200