Description : 3,14,58,234,938,? 1 : 4152 2 : 4110 3 : 3754 4 : 4154 5 : 4624
Last Answer : Answer- 3 (3754) Explanation- x4+2
Description : 5, 10, 35, 160, 785, _____. 1 : 2010 2 : 3910 3 : 2525 4 : 2860 5 : None of these
Last Answer : Answer- 2 (3910) Explanationadd 5^1,5^2,5^3,5^4,5^5 and so on in each step.
Description : 16, 32, 35, 140, 145, 870, 877, _____ 1 : 7016 2 : 885 3 : 5020 4 : 6018 5 : None of these
Last Answer : Answer- 1(7016) Explanation16×2 =32 32+3=35 35×4=140 140+5=145 145×6=870 870+7=877 877×8=7016
Description : 5, 13, 29, 61, 125, 253, _____ 1 : 512 2 : 521 3 : 509 4 : 552 5 : None of these
Last Answer : Answer-3(509) Explanation5 x2 +3 =13 13×2 +3=29 29×2+3=61 and so on..
Description : 5, 5, 15, 75, 525, 4725, _____. 1 : 51795 2 : 50135 3 : 51025 4 : 50175 5 : 51975
Last Answer : Answer- 5(51975) Explanation- multiply by consecutive odd numbers 5×1=5 5×3=15 15×5=75 75×9=4725 4725×11=51975
Description : 1/8 × 3/5 × 4/7 x 7897 = ? a) 310 b) 325 c) 375 d) 275 e) 338
Last Answer : ? = 7897 × 4 × 3 / 8 × 5 × 7 = 338.31 = 338 (approx.) Answer: e)
Description : 2.5 x 0.08 ÷ (1.9)^2= ? a) 2.5 b) 1.2 c) 0.008 d) 0.06 e) 0.03
Last Answer : 2.5 × 0.08 ÷ (1.9)^2 = ? = 2.5 × 0.08/3.61 = ? = 0.0554 = 0.06 (approx) Answer: d)
Description : (4.36)^2 x 66.5 - 371 = ? a) 850 b) 893 c) 910 d) 875 e) 885
Last Answer : (4.36)^2 × 66.5 - 371 = ? = 19.0096 × 66.5 - 371 = ? = 1264.1384 - 371 = 893.1384 = 893 (approx.) Answer: b)
Description : 363,795,1227,1659,2091, ? 1 : 2423 2 : 2613 3 : 2813 4 : 2513 5 : 2523
Last Answer : Answer- 5 (2523) Explanation- +432 in every step
Description : 24,48,144,576,2880,? 1 : 17280 2 : 16640 3 : 14400 4 : 20160 5 : 14240
Last Answer : Answer- 1 (17280) Explanation- 24 x 2=48 48×3=144 144×4=576 576×5=2880
Description : 4725,1050,300,120,80,? 1 : 40 2 : 160 3 : 120 4 : 110 5 : 60
Last Answer : Answer-2 (160) Explanation- 4725 / 4.5=1050 1050/3.5=300 300/2.5=120 120/1.5=80 80/0.5=160
Description : 3,25,255,2545,25455, ? 1 : 254550 2 : 254555 3 : 254545 4 : 254555 5 : 254556
Last Answer : Answer-3 (254545) Explanation25=(3×10)-5 255=(25×10)+5 2545=(255×10)-5 25455=(2545×10)+5 ?=(2545×10)-5 = 254545
Description : 4 8 24 ? 124 224 a) 60 b) 65 c) 59 d) 62 e) None of these
Last Answer : Answer: a)
Description : 4 32 ? 2048 16348 a) 250 b) 286 c) 256 d) 225 e) None of these
Last Answer : Multiply by 8. Answer: c)
Description : 729 656 595 ? 494 a) 540 b) 530 c) 500 d) 529 e) 541
Last Answer : Difference of Difference 9. Answer: a)
Description : 259 256 ? 244 235 224 a) 250 b) 251 c) 253 d) 249 e) None of these
Last Answer : Difference of odd numbers 3, 5, 7, 9, 11. Answer: b)
Description : 3 9 15 ? 35 49 a) 25 b) 30 c) 24 d) 20 e) None of these
Description : 9654 ÷ 21 +7638 ÷ 44 = ? a) 633 b) 600 c) 643 d) 621 e) 598
Last Answer : 9654 ÷ 21 + 7338 ÷ 44 = ? = 459.714 + 173.59 = 633.304 = 633 (approx) Answer: a)
Description : 3√7469 x √668 = ? a) 450 b) 300 c) 505 d) 465 e) 555
Last Answer : 3√7469 × √668 = ? = 19.5 × 25.9 = 505.05 = 505 (approx) Answer: c)
Description : I. 20x^2 – 119x + 176 = 0 II. 18y^2 – 123y + 209 = 0 1 : if x ≥ y 2 : if x ≤ y 3 : if x > y 4 : if x < y 5 : if x = y or relationship cannot be established
Last Answer : 5 : if x = y or relationship cannot be established
Description : A committee of 5 members is to be formed from 8 men and 5 women. How many committees can be formed if at least 2 women and 1 man have to present in the committee? a) 800 b) 840 c) 880 d) 920 e) 996
Last Answer : The various possible cases are: i. 2 women and 3 men = 5C2 × 8C3 = 10 × 56 = 560 ii. 3 women and 2 men = 5C3 × 8C2 = 10 × 28 = 280 iii. 4 women and 1 men = 5C4 × 8C1 = 5 × 8 = 40 Total = 560 + 280 + 40 = 880 Answer: c)
Description : A train starts from Delhi and reaches Lucknow in 24.5 hours. If it travels the first half of journey at 30 kmph and second half at 40 kmph then what is the total distance it travelled? 1) 750 km 2) 800 km 3) 840 km 4) 900 km 5) 920 km
Last Answer : 3) 840 km
Description : If six men working 8 hours a day earn Rs.840 per week, then 9 men working 6 hours per day will earn per week a) Rs. 940 b) Rs. 945 c) Rs. 1620 d) Rs. 1680 e) Rs. 1245
Last Answer : b) Rs. 945
Description : 720% of 40 + 520 = x – 28 a) 800 b) 700 c) 820 d) 840 e) 500
Description : Amar sold a camera at 20% profit to Bhavan. Bhavan sold it to Chetan at 30% loss. Chetan bought the camera for Rs.840. find the cost price of Chetan, had Amar sold the camera to Bhavan at 30% loss and Bhavan sold it to Chetan at 20% profit (in Rs.) a)1160 b)1080 c)840 d)720
Last Answer : c)840
Description : 5287 – 176.22 – 78.584 = ? a) 5023.196 b) 5032.196 c) 5302.196 d) 5203.196 e) None of these
Last Answer : 5287 – 176.22 – 78.584 = 5032.196 Answer: b)
Description : 676, 400, 196, 64, 4, ? a) 4 b) 36 c) 16 d) -4 e) -16
Last Answer : Answer: c)
Description : √1369 ×√1444 +√?=1420 a) 14 b) 196 c) 198 d) 194 e) 16
Last Answer : √1369 ×√1444 - √? =1420 Or, √(37)2 ×√(38)2×√? = 1420 Or,37 × 38 ×√? = 1420 Or,1406 + √? =1420 Or, √? = 1420 -1406 =14 ? = 196 Answer: b)
Description : If the length of a rice field is increased by 20% and the breadth is reduced by 20%, the area of the field will be 192 sq. m. What is the area of the original field? (a) 184 sq. m. (b) 196 sq. m. (c) 204 sq. m. (d) 225 sq. m. (e) None of these
Last Answer : (e) None of these
Description : A long iron rod initially at a temperature of 20°C has one end dipped in boiling water (100°C) at time, t = 0. The curved surface of the rod is insulated so that heat conduction is one dimensional in the axial direction. The ... = 283 s (B) t = 356 s (C) t = 400 s (D) t = 800 s
Last Answer : (D) t = 800 s
Description : What is Least to greatest with numbers 36.837, 36.783, 36.878, 36.8375?
Last Answer : 36.837, 36.783, 36.878, 36.8375
Description : An outgoing batch of students wants to gift a PA system worth Rs 4,200 to their school. If the teachers, offer to pay 50% more than the students and an external benefactor gives three times the teacher's contribution, then ... the teachers donate? A) Rs 600 B) Rs 840 C) Rs 900 D) Rs 1,200 E) NONE
Last Answer : Answer: C The ratio of the share students : teacher: benefactor=1:1.5 : 4.5 So the proportion to teacher's share = 1.5/7 Hence, the teachers would donate 1.5/7×4200=Rs 900
Description : When the elevation angle of a geostationary satellite is 23˚ and the transmitting frequency is 3840 MHz, what is the free space loss in dB? A. 196 dB B. 200 dB C. 150 dB D. 100 dB
Last Answer : A. 196 dB
Description : 11 6 7 12 26 67.5 ? a) 205.5 b) 195.5 c) 216.5 d) 200.5 e) 222.5
Last Answer : The series is: 11 × 0.5 + 0.5 = 6; 6 × 1 + 1 = 7; 7 × 1.5 + 1.5 = 12; 12 × 2 + 2 = 26; 26 × 2.5 + 2.5 = 67.5; 67.5 × 3 + 3 = 205.5. Answer: a)
Description : The cost of 3 horses is same as the cost of 5 cows. If total cost of 4 horses and 6 rows is Rs.1900.Find the cost of one horse? a) Rs.50 b) Rs.150 c) Rs.200 d) Rs.250 e) None of these
Last Answer : Ratio of cost of horse and cow = 1/3 : 1/5 =5 : 3 Let cost of horse and cow are 5x and 3x respectively: Then 4 × 5x +6 × 3x = Rs.1900 =>38x = 1900 => x = 1900/38 = Rs.50 Cost of one horse = 5 × Rs.50 = Rs.250 Answer: d)
Description : The annual payment of Rs. 200 in 5 yr at 5% per annum simple interest will discharge a debt of? (a) Rs. 950 (b) Rs. 800 (c) Rs. 1000 (d) Rs. 1250 (e) None of the above
Last Answer : e) None of the above
Description : What the value of 4 in the number 17.884?
Last Answer : four thousandths
Description : Calculate the capacitance of two parallel plates of area 2 units separated by a distance of 0.2m in air(in picofarad) a) 8.84 b) 88.4 c) 884.1 d) 0.884
Last Answer : b) 88.4
Description : A soil sample of mass specific gravity 1.92 has moisture content 30%. If the specific gravity of solids is 2.75, the void ratio, is (A) 0.858 (B) 0.860 (C) 0.862 (D) 0.864
Last Answer : Option C
Description : The average marks of a class of 90 students is 126. Out Of them, 4 scores zero, first 60 students scored an average of 116, next 24 scored an average of 118. What is the mark obtained by the remaining student in the class? A) 750 B) 862 C) 774 D) 875
Last Answer : C) According to the question, 90*126=(4*0)+(60*116)+(24*118)+2y 11340=6960+2832+2y 2y=1548 y=774
Description : What is the average score in an exam taken by 500 students where the minimum score is 200? a. Half the students scored above 700. b. Half the students scored below 700. c. The maximum score in the ... . e) If the data in statement a, b and c together are not sufficient to answer the question.
Last Answer : The fact that half scored above 700, and other half less than 700 does not tell the actual distribution of scores to calculate the average. Statement (c) also does not help us determine the average. Answer: e)
Description : In a class of 24 students, each student shakes hand with everyone els. In another class of 32 students, each student shakes hand with all other students. What is the difference between total number of hand shakes in the 2 classes? a) 180 b) 200 c) 22 d) 240 e) 260
Last Answer : 1 st class : Total Hand shakes = 24 × 23 /2 = 12 × 23 =276 2nd class :Total Hand shakes =32 × 31 / 2 = 16 × 31 = 496 Difference =220 Answer : c
Description : When the integers from 1 to 999 are written on a paper, the number of zeros used in writing it is: a) 192 b) 189 c) 200 d) 203 e) 216
Last Answer : From 1 to 10 : 1 zero From 11-100 : 10 zeros (100 has 2 zeros) From 101 – 900 : 8×20 = 160 zeros From 901-999 : we have 18 zeros Total = 1+10+160+18 = 189 zeros Answer: b)
Description : It takes eight hours for a 600 km journey, if 120 km is done by train and the rest by car. It takes 20 minutes more, if 200 km is done by train and the rest by car. The ratio of the speed of the train to that of the cars is? a) 2 : 3 b) 3: 2 c) 3 : 4 d) 4 : 3 e) None of these
Last Answer : Let the speed of the train be x km/hr and that of the car be y km/hr. Then, 120/x+480/y= 8 1/x+4/y=1/15 ....(i) And, 200/x+400/y=25/3 1/x+2/y=1/24 ....(ii) Solving (i) and (ii), we get: x = 60 and y = 80. Ratio of speeds = 60 : 80 = 3 : 4. Answer: c)
Description : There are 200 questions on a 3 hour examination. Among 200 questions,50 are from Maths, 100 are in G.K, and 50 are in Science. He spent twice as much as time on each Mathematics question as for each other ... minutes did he spend on Mathematics question? a) 100 b) 60 c) 36 d) 72 e) None of these
Last Answer : Ratio of questions on Mathematics and others =50 : 150 =1 : 3 Ratio of time spent on Mathematics and other questions = (1 × 2) : (3 × 1) = 2 : 3 Time spent on Mathematics =2/5 × 180 minutes =72 minutes Answer: d)
Description : A trader wants to sell a watch at 25% profit. If its cost price was Rs.x more, an extra profit of Rs.50 would be made on it. find x(in Rs.) a)100 b)125 c)150 d)200
Last Answer : d)200
Description : A thief is noticed by a policeman from a distance of 200 m. The thief starts running and the policeman chases him. The thief and the policeman run at the rate of 10 km and 11 km per hour respectively. What is the distance between them after 6 minutes? A.100 m B.150 m C.190 m D.200 m E.None of these
Last Answer : Answer- A(100m) Explanation: Relative speed of the thief and policeman = (11 – 10) km/hr = 1 km/hr Distance covered in 6 minutes =[(1/60)*6] km = (1/10)km = 100 m. Distance between the thief and policeman = (200 – 100) m = 100 m.
Description : Two trains starting at the same time from two stations 200 km apart and going in opposite directions cross each other at a distance of 110 km from one of the stations. What is the ratio of their speeds? A.9 : 28 B.11 : 9 C.11 : 8 D.9 : 22 E.None of these
Last Answer : Answer – B (11 : 9) Explanation – In the same time, they cover 110 km and 90 km respectively.Ratio of their speeds = 110 : 90 = 11 : 9
Description : Meeta purchased 35 rings at the rate of Rs. 160 per ring. At what rate per ring should she sell it so that profit earned is 20%? (a) Rs. 180 (b) Rs. 186 (c) Rs. 192 (d) Rs. 194 (e) Rs. 200
Last Answer : (c) Rs. 192