Answer: A
Difference = 672-126 = 546
According to the question, 70% of total aggregate = 546
Total aggregate marks = 546 × 100 /70
= 54600/70
= 780
Description : A candidate scoring 50% in an examination fails by 60 marks , while another candidate scores 75 % mark, gets 40 marks more than the minimum pass marks . Find the minimum pass mark. a) 125 b) 220 c) 140 d) 260 e) 298
Last Answer : Answer: B Let x be the maximum marks, Then (50% of x)+60 = (75% of x)-40 x/2 +60 = 3x/4 -20 60+20 = 3x/4 – x/ 2 X=320 Hence maximum marks = 320 Minimum pass marks = 320/2 + 60 = 220
Description : In an examination, 900 students appeared. Out of these students; 56 % got first division, 27 % got second division and the remaining just passed. Assuming that no student failed; find the number of students who just passed. a) 225 b) 153 c) 245 d) 148 e) 298
Last Answer : Answer: B The number of students with first division = 56 % of 900 = 56/100 × 900 = 50400/100 = 504 And, the number of students with second division = 27 % of 900 = 27/100 × 900 =24300/100 = 243 Therefore, the number of students who just passed = 900 – (504 + 243) = 900- 747 = 153
Description : In a test, minimum passing percentage for girls and boys is 60% and 25% respectively. A boy scored 560 marks and failed by 160 marks. How many more marks did a girl require to pass in the test if she scored 216 marks ? a) 2123 b) 1512 c) 2251 d) 1325 e) 3989
Last Answer : Answer: B Total marks in the test = (560 + 160) × 100 /25 = 720 ×100/25 = 72000/25 = 2880 Passing marks for girls =2880 × 60/100 = 1728 Required marks = 1728 – 216 = 1512
Description : Sanjay gets 72 % marks in examinations. If these are 864 marks, find the maximum marks. a) 1050 b) 860 c) 1225 d) 1200 e) 1500
Last Answer : Answer: D Let the maximum marks be s Then 72 % of s = 864 72/100 × s = 864 s = (846 × 100)/72 s = 86400/92 s = 1200 Therefore, maximum marks in the examinations are 1200.
Description : Gowthaman needs 25% to pass. If he scored 424 marks and falls short by 26 marks, what was the maximum marks he could have got? a) 2725 b) 2650 c) 1800 d) 1750 e) 989
Last Answer : Answer: C If Gowthaman had scored 26 marks more, he could have scored 25% Therefore, Mike required 424 + 26 = 450 marks Let the maximum marks be x. Then 25 % of x = 450 (25/100) × x = 450 x = (450 × 100)/25 x = 45000/25 x = 1800
Description : Two students appeared at an examination. One of them secured 18marks more than the other and his marks was 72% of the sum of their marks. What are the marks obtained by them? a) 12.5,23.3 b) 26.7,16.0 c) 13.3,14.2 d) 11.45, 29.45 e) 29.8,15.4
Last Answer : Answer: D Let the marks secured by them be x and (x + 18) Then sum of their marks = x + (x + 18) = 2x + 18 Given that (x + 18) was 72% of the sum of their marks =>(x+18) = 72/100(2x+18) => ... 11x = 126 x = 11.45 Then (x + 18) = 11.45 + 18 = 29.45 Hence their marks are 11.45 and 29.45
Description : Gugan obtained a total of 1313 marks out of 1400 in an examination. What is his approximate percentage in the examination? a) 25 b) 60 c) 45 d) None e) 98
Last Answer : Answer: D Required percentage = 1313/ 1400 × 100 =131300/1400 =93.7
Description : In an exam Aashika secured 1328 marks. If she secured 32 % marks, find the maximum marks. a) 2250 b) 3600 c) 4400 d) 4150 e) 1298
Last Answer : Answer: D Let the maximum marks be x. Aashika’s marks = 32% of x Aashika secured 1328 marks Therefore, 32% of x = 1328 ⇒ 32/100 × x = 1328 x = (1328 × 100)/32 x =132800/32 x = 4150 Therefore, Aashika got 1328 marks out of 4150 marks.
Description : In final exam of class IX there are 130 students 20 % students failed. How many students passed to class X? a) 105 b) 112 c) 104 d) 117 e) 104.5
Last Answer : Answer: C) Percentage of students passed to class X = (100 % - 20 %) of 130 = 80 % of 130 =>80 % of 130 => 80/100 × 130 =>10400/100 => 104 Therefore, 104 students passed to class X
Description : In a competitive examination in Pondicherry, 18% candidates got selected from the total appeared candidates. Tamilnadu and Pondicherry had an equal number of candidates appeared and in Tamilnadu 21% candidates got selected ... appeared from each State? a) 25000 b) 84000 c) 24000 d) 700000 e) 9800
Last Answer : Answer: C Pondichery and Tamilnadu had an equal number of candidates appeared In Pondicherry, 18% candidates got selected from the total appeared candidates In tamilnadu, 21% candidates ... > total appeared candidates in pondicherry = total appeared candidates in tamilnadu = 24000
Description : In an election, candidate A got 40% of the total valid votes. If 55% of the total votes were declared invalid and the total numbers of votes is 280000, find the number of valid vote polled in favour of candidate. a) 32500 b) 56000 c) 35700 d) 50400 e) 29800
Last Answer : Answer: D Total number of invalid votes = 55 % of 280000 = 55/100 280000 = 15400000/100 = 154000 Total number of valid votes 280000 - 154000 = 126000 Percentage of votes polled in favour of candidate ... favour of candidate A = 40 % of 126000 = 40/100 126000 = 5040000/100 = 50400
Description : Nandhini scored 996 marks out of 1200 marks and her elder brother kaviyarasan scored 1020 marks out of 1500 marks. Find the scored percentage which is better? a) 68% b) 83% c) 65% d) 85% e) 97%
Last Answer : Answer: A Percentage of marks scored by nandhini = (994/1200 × 100) = (99400/1200) = (994/12) = 83 % Percentage of marks scored by kaviyarasan = (1020/1500 × 100) = (102000/1500) = (1020/15) = 68 % Hence, the percentage marks scored by nandhini is better.
Description : A question paper has two parts A and B, each containing 12 questions. If a student needs to choose 10 from part A and 8 from part B, in how many ways can he do that? A) 32670 B) 36020 C) 41200 D) 29450
Last Answer : Answer: A) Number of ways to choose 10 questions from part A = 12C10 Number of ways to choose 8 questions from part B = 12C8 Total number of ways= 12C10 × 12C8 = 12C2 × 12C4 [∵ nCr = nC(n-r)] ={12×11}/{2×1}X{12×11×10×9} / {4×3×2×1} =66×495 =32670
Description : In an examination of a certain class, at least `70%` of the students failed in Physics, at least `72%` failed in Chemistry, at least `80%` failed in M
Last Answer : In an examination of a certain class, at least `70%` of the students failed in Physics, at ... 15%` D. Cannot be determined due to insufficient data
Description : The Average of marks obtained by 120 candidates in a certain examination is 35. If the average marks of passed candidates is 39 and that of failed candidates is 15, what is the number of candidates who passed the examination? A.90 B.100 C.108 D.115 E.None of these
Last Answer : Answer – B (100) Explanation – Let the number of passed candidates be a Then total marks =>120 x 35 = 39 a + (120 – a) x 15 4200 = 39 a + 1800 – 15 a a = 100
Description : The average score in a bank examination of 13 students of a class is 50. If the scores of the top five students are not considered, the average score of the remaining students falls by 5. The pass mark ... integral scores, the maximum possible score of the topper is. A) 85 B) 90 C) 95 D) 100
Last Answer : D Average = Sum of observations/Number of observations Given, average score in a bank examination of 13 students of a class is 50. Sum of total scores = 13 50= 650 Given, if the scores of the top five students are not ... b + c + d + e = 290 ⇒46+ 47 + 48+ 49 +e = 290 ⇒e = 100
Description : The Shopkeeper increased the price of a product by 75% so that customer finds it difficult to purchase the required amount. But somehow the customer managed to purchase only 140% of the required amount. What is the net difference in the ... on that product? a) 12.5 b) 26.0 c) 13.5 d) 17.5 e) 19.8
Last Answer : Answer: D Quantity×Rate=Price 1x1=1 1.4x1.75=2.45 Decrease in price = (0.175/1) × 100 = 17.5%
Description : An alloy contains 36 % of bronze. What quantity of alloy is required to get 340 g of bronze? a) 1500 b) 944.4 c) 950 d) 1000 e) 980.5
Last Answer : Answer: B Let the quantity of alloy required = x g Then 36 % of x =340 g ⇒ 36/100 × x = 340 g x = (340 × 100)/36 g x = 34000/36 g x = 944.4 g
Description : The average marks of a class of 90 students is 126. Out Of them, 4 scores zero, first 60 students scored an average of 116, next 24 scored an average of 118. What is the mark obtained by the remaining student in the class? A) 750 B) 862 C) 774 D) 875
Last Answer : C) According to the question, 90*126=(4*0)+(60*116)+(24*118)+2y 11340=6960+2832+2y 2y=1548 y=774
Description : The average of marks obtained by 60 students in a computer examination is 18. If the average marks of passed students is 20and that of the failed students is 8, what is the number of students who passed the examination? A) 100 B) 75 C) 50 D) 85
Last Answer : C Let the number of passed students be x. Then total marks = 60 × 18= 20x + (60– x) × 8 1080= 20x + 480– 8x 12x = 600 ∴ x = 50 ∴ number of passed students = 50
Description : In a Examination a candidate has to score minimum of 24 marks inorder to clear the exam. The maximum that he can score is 40 marks. Identify the Valid Equivalance values if the student clears the exam. A. 22,23,26 B. 21,39,40 C. 29,30,31 D. 0,15,22
Last Answer : C. 29,30,31
Description : In India, people live in village and of them depend on agriculture (a) 50%,50% (c) 60%,805 (b) 80%,70% (d) 70%,705
Last Answer : 80%,70%
Description : Saravanan has scored an total of 90% in an examination with five subjects in the ratio 18:14:15:21:22. If 85% is the marks required to get an ‘A’ grade in each subject, then find in how many subjects did he get an ‘A’ grade. Given that the maximum marks in each subject is 120. A) 2 B) 3 C) 4 D) 5
Last Answer : Answer: B) Maximum total marks = 5 120 = 600 Marks scored by Saravanan = 90/100*600=540 Let the marks scored by him in the 5 subjects be 18x,14x,15x,21x and 22x respectively. 18x + 14x + 15x + 21x + ... A' grade i.e. 0.85 120 = 102 Therefore, he has got an A' grade in 3 subjects.
Description : If the production of a factory grows at a 16% p.a., what will be its production for the year 2016 if its production in 2014 was 140 lakh tonnes? a) 222.734 b) 149.597 c) 188.384 d) 28 3.812 e) 180.534
Last Answer : Answer: C Required Production=140(1 + 16/100)2 lakh tones =140(1 + 4/25)2 =140((25 + 4) /25)² =140(29/25)² =140(1.16)² =140×1.3456 =188.384 lakh tonnes
Description : The population of a town is 378000. It decreases by 16% in the 1st year and increases by 10% in the 2nd year. What is the population in the town at the end of 2 years? a) 182574 b) 482576 c) 282674 d) 283574 e) 349272
Last Answer : Answer: E After 2 years required population is = 378000 (1-16/100) (1+10/100) = 378000 (84/100) (110/100) = 378000 (0.84) (1.1) = 3,49,272
Description : The population of a town was 200000 three years ago. If increased by 4%, 6% and 10% respectively in the last three years, then the present population of town is a) 1,10,313 b) 1,10,314 c) 2,42,528 d) 2,93,313 e) 2,10,313
Last Answer : Answer: C The present population = (1+4/100)×(1+6/100)×(1+10/100)×200000 = (104/100) × (106/100) × (110/100) × 200000 = 1.04×1.06×1.1×200000 = 2,42,528
Description : In a college election between two candidates, one candidate got 25% of the total valid votes. 30% of the votes were invalid. If the total votes were 7600, what is the number of valid votes the other candidate got ? a) 2576 b) 2314 c) 5184 d) 3990 e) 9814
Last Answer : Answer: D Total valid votes = 70% of 7600 = 5320 Number of valid votes to other candidate = 75% of 5320 = 75/100 *5320 = 399000/100 = 3990
Description : In an election three candidates received 2272 , 15272, and 23256 votes respectively. What percentage of the total votes did the winning candidate got? a) 25 b) 41 c) 75 d) 57 e) 93
Last Answer : Answer: D Total number of votes polled = (2272+15272+23256) =40800 Required percentage = 23256/40800 ×100 = 2325600/40800 = 57
Description : In an election between two candidates, one got 45% of the total valid votes, 40% of the votes were invalid. If the total number of votes was 15000, the number of valid votes that the other candidate got, was a) 2500 b) 3600 c) 4500 d) 4950 e) 9800
Last Answer : Answer: D Total number of votes = 15000 Given that 40% of Percentage votes were invalid => Valid votes = 60% Total valid votes = 15000* 60/100 1st candidate got 45% of the total valid votes. Hence ... votes that 2nd candidate got = total valid votes x 55/100 =15000*60/100*55/100 =4950
Description : A number is increased by 70 % and then decreased by 70 %. Find the net increase or decrease per cent. a) 25 b) 56 c) 45 c) 49 e) 98
Last Answer : Answer: D Let the number be 100. Increase in the number = 70 % = 40 % of 100 = (40/100 100) = 70 Therefore, increased number = 100 + 70 = 170 This number is decreased by 70 % Therefore, decrease ... = 100 - 51 = 49 Hence, net percentage decrease = (49/100 100) = (4900/100) = 49 %
Description : A number is reduced by 10%. Its present value is 1080. What was its original value? a) 3250 b) 2600 c) 1200 d) 2300 e) 1980
Last Answer : Answer: C Original value is percentage = 100 %. Reduce amount in percentage = 10 % Therefore, Percent value in percentage = 100 % - 10 % = 90 %. According to the problem, 90 % of original value ... Therefore, 100 % of original value = 1080/100 90 = 1200. Thus, the original value was 1200.
Description : Find the number which when decreased by 24 % becomes 594. a) 625.8 b) 360.9 c) 465.7 d) 781.5 e) 398.5
Last Answer : Answer: D Let the number be m. Decrease = 24 % of m = 24/100 × m = 6m /25 Therefore, decrease number = m – 6m/25 = (25m – 6m)/25 = 19m/25 According to the question 19m/25 = 594 19m = 594 × 25 19m = 14850 m = 14850/19 m =781.5
Description : A number 168 was misread as 24. Find the reading error in per cent. a) 25.7 b) 42.8 c) 42.6 d) 85.7 e) 98.6
Last Answer : Answer: D Error = 168 – 24 = 144 Therefore, % error = 144/168 [Since, we know decrease% = decrease in value/original value × 100 %] = 144/168 × 100 = 85.7 %
Description : A wooden manufacturing company declares that a wooden is now available for $11200 as against $25200 one year before. Find the percentage reduction in the price of wooden offered by the company. a) 25 1/3 b) 691/3 c) 66 1/3 d) 33 1/3 e) 55 5/9
Last Answer : Answer: E Price of the wooden a year before = $25200 Price of the wooden after a year = $11200 Decrease in price = $(25200 - 11200) = $14000 Therefore, decrease % = 14000/25200 × 100 % = 55 5/9 %
Description : The cost of a stencil is decreased by 30%. If the original cost is $140, find the decrease cost. a) 25 b) 68 c) 45 d) None e) 98
Last Answer : Answer: E Original cost = $140 Decrease in it = 30% of $140 = 30/100 × 140 = 4200/100 = $42 Therefore, decrease cost = $140 - $42 = $98
Description : By what number must the given number be multiplied to increase the number by 25 %. a) 25 b) 60 c) 50 d) None e) 98
Last Answer : Answer: A Let the number be m Increase in its value = 25 % of m = 25/100 × m = m/4 Therefore, increase value = m + m/4 = (4m + m)/4 = 5m/4 Therefore, the given number must be multiplied by 5/4 to increase the number by 25 %.
Description : Find the increase value if 450 is increased by 90 %. a) 525 b) 715 c) 645 d) 795 e) 855
Last Answer : Answer: E Increase = 90 % of 450 = 90/100 × 450 = 40500/100 = 405 Therefore, increase value = 450 + 405 = 855
Description : The population in a small town increases from 50000 to 63750 in one year. Find the percentage increase in population. a) 25 b) 62 c) 6.25 d) 27.5 e) 59.8
Last Answer : Answer: D Population in a small town last year = 50000 Population in a small town after one year = 63750 Increase in population = 63750 - 50000 = 13750 Therefore, percentage increase in population = ... /50000 100 = 1375000/50000 = 27.5% Thus, the increase in population is 27.5%
Description : The price of dhal is increased from $ 30 to $ 37.5 per kg. Find the percentage increase in price. a) 25 b) 60 c) 45 d) None e) 98
Last Answer : Answer: A Price of dhal before = $30 Price of dhal now = $ 37.5 Increase in dhal = current price - original price = $37.5 - $ 30 = $ 7.5 Therefore, percentage increase in price = Increase in price/ ... = 7.5 / 30 100 = 750/100 = 25 % Thus, increase in price= 25 %
Description : On a test consisting of 500 questions, Dhivya answered 80% of the first 250 questions correctly. What percent of the other 250 questions does she need to answer correctly for her grade on the entire exam to be 60% ? a) 20 b) 60 c) 45 d) 80 e) 40
Last Answer : Answer: E 60% of 500 = 300 80% of 250 = 200 No. of correct answers in remaining 250 questions = 300 – 200 = 100 Percentage = 100 x 100/ 250 = 40%
Description : Supriya invests 35% of her monthly salary in insurance policies. She spends 45% of her monthly salary in shopping and on household expenses. She saves the remaining amount of `25,750. What is Supriya's monthly income? a) 128750 b) 160050 c) 205200 d) 263400 e) 391800
Last Answer : Answer: A Percentage savings of Supriya = 100 – (35 + 45) = 20% Let her monthly income be x x X 20 /100 = 25750 x = 25750 × 100/20 x = 128750
Description : Vasavi spends 50% of her monthly income on grocery, clothes and education in the ratio of 8 : 4 : 10 respectively. If the amount spent on clothes is 2770/–, what is Vasavi's monthly income? a) 15235 b) 65000 c) 55400 d) 30470 e) 98700
Last Answer : Answer: D Ratio of Expenses = 8: 4: 10 therefore amount spend on clothes, i.e. 4x = 2770 x = 692.5 Total exp = (8 + 4 + 10)x = 22x. = 22 × 692.5 = 15235 Monthly income be x. 50% of x = 15235 x = 15235 × 100/ 50 X = 30470
Description : From the salary of pooja , 40% is deducted as house rent, 20% of rest she spends on children's education and 40% of balance she spends on watching movies. If her savings are Rs.5760/- then hers total salary is: a) 20000 b) 30060 c) 45000 d) 47000 e) 98000
Last Answer : Answer: A Formula: First value = last value×100/(100-p1)×100/(100-p2)× 100/(100-p3) (p=percentage) First value = 5760×100/(100 – 40)×100/(100 – 20)×100/(100 - 40 ) = 5760 × 100/60× 100/80× 100/60 = 5760 × 5/3 × 5/4 × 5/3 = 5760 ×125/36 = 720000/36 = 20000
Description : From the salary of shreya, 15% is deducted as house rent, 15% she spends on children’s education and 20% on watching movies. If her savings are Rs.8450/- then her total salary is: a) 13500 b) 2360 c) 16900 d) 11520 e) 23198
Last Answer : Answer: C She spends = 50% remaining 50% = 8450 Total salary = 8450 × 100 / 50 = 845000 / 50 = 16900
Description : Mithun went to a shop and bought things worth Rs. 75, out of which 90 Paise went on sales tax on taxable purchases. If the tax rate was 18%, then what was the cost of the tax free items? a) 12.5 b) 69.80 c) 19.7 d) 34.5 e) 69.1
Last Answer : Answer: E Total cost of the items he purchased = Rs.75 Given that out of this Rs.75, 90 Paise is given as tax => Total tax incurred = 90 Paise = Rs.90/100 Let the cost of the tax free items = x Given that tax rate = ... −0.9 −x) = 90 ⇒ (75 − 0.9 − x) = 5 x = 75 − 0.9 - 5 X=69.1
Description : Two employees X and Y are paid a total of Rs. 4950 per week by their employer. If X is paid 150 percent of the sum paid to Y, how much is Y paid per week? a) 1250 b) 3760 c) 2405 d) 1540 e) 1980
Last Answer : Answer: E Let the amount paid to X per week = x and the amount paid to Y per week = y Then x + y = 4950 But x = 150% of y = 150y/100 = 15y/10 ∴15y/10 + y = 4950 ⇒ y[15/10 + 1] = 4950 ⇒ 25y/10 = 4950 ⇒ 25y = 49500 ⇒ y = 49500/25 y = Rs.1980
Description : mouli had $ 3600 left after spending 40 % of the money he took for shopping. How much money did he take along with him? a) 2500 b) 6000 c) 4500 d) 3000 e) 9800
Last Answer : Answer: B Let the money he took for shopping be x. Money he spent = 40 % of x = 40/100 x = 4/10 x Money left with him = x - 4/10 x = (10x - 4x)/10 = 6x/10 But money left with ... 6x/10 = 3600 x = 3600 10/6 x = 36000/6 x = 6000 Therefore, the money he took for shopping is 6000.
Description : A mixture of 90 kg of rava and sugar contains 90% of sugar. The new mixture is formed by adding 30 kg of sugar. What is the percentage of sugar in the new mixture? a) 45 1/2 b) 60 1/5 c) 45 1/2 d) 92 1/2 e) 98 1/2
Last Answer : Answer: D 90 kg = 81 kg sugar 9 kg rava Adding = 30 kg sugar Total = 111kg sugar 9kg rava (new) 111/120 × 100 = 92.5 =92 1 /2
Description : A mixture of 60 kg of rice and dhal contains 60% of dhal. The new mixture is formed by adding 15 kg of dhal. What is the percentage of rice in the new mixture? a) 25 b) 64 c) 45 d) 32 e) 98
Last Answer : Answer: D 60 kg = 36 kg dhal 24 kg rice -------- 15 kg dhal Total = 15 kg dhal 24 kg rice (new) 24/75×100=32%
Description : What percent of a day in 12 hours? a) 25 b) 60 c) 45 d) 20 e) 50
Last Answer : Answer: E Total hours in a day = 24 Required percent = 12/24 ×100 = 50%